Jak działa ozonator?

Jeśli zastanawiasz się, jak działa ozonator powietrza, to jesteś w dobrym miejscu! Chętnie przybliżymy Ci działanie tego innowacyjnego sprzętu. Urządzenia do ozonowania w ostatnich latach zyskują na popularności, stając się jednymi z chętniej wybieranych narzędzi, które pomagają utrzymać czystość powietrza w domach, mieszkaniach, biurach czy budynkach użytkowych. Ale jak dokładnie to robią? Jaki kryje się za tym mechanizm?

 

Podstawy działania ozonatora

 

Ozonatory to urządzenia, które generują ozon (O3) – gaz o silnych właściwościach utleniających. Jest on znanym od lat środkiem dezynfekującym, zdolnym do niszczenia bakterii, wirusów, pleśni i neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego generatory tego gazu wykorzystywane są do utrzymania higieny w pomieszczeniach, a także pojazdach. Ozonator używany jest w domach, mieszkaniach, biurach, ale również w piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy halach produkcyjnych do poprawy jakości powietrza. Można uruchomić go w samochodzie, a także w magazynie. Neutralizuje zapachy, takie jak na przykład dym tytoniowy, zapachy zwierzęce, czy zapachy z kuchni. Eliminuje również bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Pomaga w zwalczaniu pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

 

Jak działa maszyna do ozonowania?

 

Podstawą procesu dezynfekcji i oczyszczania powietrza przez firmy, które się tym zajmują profesjonalnie, jest generator ozonu – jak działa to urządzenie? Jego zadaniem jest generowanie ozonu z tlenu obecnego w powietrzu w pomieszczeniu, co przypomina nieco naturalne procesy zachodzące w naturze. Podczas burzy dochodzi do wyładowań atmosferycznych, podczas których powstaje ozon. Generator rozbija cząsteczki tlenu, a następnie tworzy z nich cząsteczki ozonu. Jest to możliwe dzięki wyładowaniom koronowym, które rozbijają tlen z dwuatomowych na dwie jednoatomowe cząstki. Następnie jednoatomowa cząsteczka tlenu łączy się z dwuatomową i tak powstaje ozon. Gaz ten jest następnie rozprowadzany w danym pomieszczeniu, do czego służy zamontowany w generatorze wentylator. Urządzenia zazwyczaj mają timer, który ułatwia zaplanować dezynfekcję powietrza oraz różną wydajność w zależności od ich przeznaczenia.  Dzięki swojej efektywności i wszechstronności są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą utrzymać czyste i zdrowe powietrze w swoim otoczeniu.

 

Czy ozonatory są bezpieczne?

 

Już wiesz, jak działa maszyna do ozonowania, następnym najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy jest ona bezpieczna. Używana zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją, tak. Zazwyczaj ozonowanie pomieszczenia o wielkości do 30 metrów kwadratowych trwa do półtorej godziny. Po zakończeniu procesu nie można do niego wchodzić przez dwie do trzech godzin, a najlepiej od razu przewietrzyć wnętrze i wtedy można z niego bezpiecznie korzystać. Należy pamiętać, że ozon jest gazem o silnym działaniu i w dużych stężeniach może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Dlatego w razie wątpliwości co do działania urządzenia czy przeprowadzenia procesu dezynfekcji warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrze jest również używać sprzętu wyłącznie od sprawdzonych producentów. Wybierz polski ozonator od firmy Fabryka Ozonu, który powstał z wysokiej jakości materiałów. Jest polecany do użytku zarówno przez amatorów, jak i ekspertów.

 

Podsumowanie

 

Ozonator jest to urządzenie, które przekształca tlen w ozon, który następnie jest wypuszczany z urządzenia do powietrza. To, w jaki sposób ozonator działa – jakie jest stężenie wypuszczanego gazu lub jego ilość, zależy od konkretnego urządzenia, ale wszystkie mają na celu poprawić jakość powietrza poprzez eliminację szkodliwych bakterii, wirusów, zapachów i innych zanieczyszczeń. Dzięki ozonatorom możemy cieszyć się czystszym i zdrowszym otoczeniem.

Trioxygen

Przedpole 1 lok. 12; 02-241 Warszawa

Dział handlowy

+48 600 096 101 |

+48 601 767 775

ozone@trioxygen.pl
Ozonowanie

+48 600 096 101

ozonowanie@trioxygen.pl