O ozonie

Co to jest ozon?

Ozon to gaz złożony z trzech atomów tlenu o niebieskawym kolorze. Jego zapach przypomina świeże powietrze po burzy. Jest niepalny (chociaż może podtrzymywać proces spalania), dobrze rozpuszcza się w wodzie i przy tym jest dość nietrwały.

Ozon powstaje w naturalny sposób w atmosferze ziemskiej. Może być także produkowany przez specjalne urządzenia, np. generatory ozonu. Jego skuteczność wynika z wchodzenia w reakcję ze związkami organicznymi (pleśń, grzyby, wirusy, bakterie, alergeny) i ich całkowitej likwidacji. Podczas procesu rozkładania ozonu uwalniana jest cząsteczka tlenu, która po połączeniu ze związkami chemicznymi neutralizuje je. Reakcja ta nazywana jest ozonowaniem. Sprawia to, że powietrze staje się czyste i świeże, a także jest pozbawione wirusów, bakterii i innych substancji zagrażających zdrowiu. Ozonowanie stosowane jest nie tylko po to by zdezynfekować powietrze, ale także po to by w szybki sposób usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Badania naukowe wykazały, że działanie bakteriobójcze ozonu jest prawie 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ponadto już niewielkie stężenie tego gazu likwiduje bakterie, wirusy, grzyby itp. w ciągu zaledwie kilku minut.

Czy ozon jest toksyczny?

Intensywny zapach ozonu wyczuwalny jest już przy stężeniu 0,02−0,05 ppm. Ozon staje się niebezpieczny gdy osiąga stężenie powyżej 0,08 ppm w powietrzu, które wdychamy przez osiem godzin. Jest to norma, która obowiązuje w większości krajów europejskich, a także w USA i Kanadzie. Z tego powodu tak ważne jest by ozonowanie było wykonywane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników.

Ozonowanie skutecznie usuwa:

 • Pleśń i inne grzyby - trwale niszczy grzyby, grzybnie oraz formy przetrwalnikowe niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w ich otoczeniu. Likwiduje pleśń na ścianach i usuwa nieprzyjemny zapach stęchlizny.
   
 • Roztocze - niebezpieczne dla zdrowia, są przyczyną ataków astmy, alergii, osłabienia. Stężenie ozonu powyżej 0,05 ppm likwiduje je całkowicie.
   
 • Drobnoustroje - giną już od kontaktu z bardzo niewielką ilością ozonu. Dzięki temu nie istnieje niebezpieczeństwo zakażenia bakteryjnego, groźnych chorób, gnicia żywności i pojawiania się nieprzyjemnego zapachu.
   
 • Pyłki kwiatowe - tlen, który uwalniany jest, gdy ozon się rozkłada, neutralizuje uciążliwe dla zdrowia właściwości pyłków kwiatowych i zapobiega alergiom, podrażnieniom gardła, nosa czy oczu.
   
 • Odór papierosowy - liczne, groźne dla zdrowia związki chemiczne po kontakcie z ozonem utleniają się do związków mniej szkodliwych i pozbawionych duszącej woni dymu papierosowego. Ozon jest także skuteczny w pomieszczeniach, w których odór papierosów wniknął w meble, ściany oraz tapicerkę samochodu.
   
 • Związki pierścieniowe oraz ich pochodne - używane są jako rozpuszczalniki organiczne do lakierów i farb. Mają właściwości rakotwórcze i są zagrożeniem dla zdrowia. Ozonowanie wywołuje rozpad pierścienia węglowego i utlenienie powstałych związków prostych do dwutlenku węgla, wody oraz tlenków pierwiastków wchodzących w skład pochodnych.
   

Trioxygen

Przedpole 1 lok. 12; 02-241 Warszawa

Dział handlowy

+48 600 096 101 |

+48 601 767 775

ozone@trioxygen.pl
Ozonowanie

+48 600 096 101

ozonowanie@trioxygen.pl